Světadíly


Španělsko: býčí zápasy - ale již většinou zakázané, palác Alhambra - památka na časy, kdy zemi vládli Arabové, dosud nedostavěná moderní katedrála Sagrada Família v Barceloně

Francie: muzeum Louvre, v němž je k vidění Mona Lisa a k němuž patří i skleněná pyramida, Eiffelova věž (na mapě ale není), třítýdenní cyklistický závod Tour de France, podmořský tunel do Británie, mnoho zámků, země vína

Itálie: šikmá věž v Pise, koloseum, v němž se odehrávaly gladiátorské hry

Velká Británie: v pravěku vztyčené kameny

Německo: země, v níž se obnovuje řada za druhé světové války zničených budov, například říšský sněm v Berlíně, dnes s moderní prosklenou vyhlídkovou kupolí

Rakousko, Švýcarsko: alpské země, ráj lyžařů a turistů

Island: ostrov sopečného původu s obrovskými horkými gejzíry a hlubokými trhlinami v zemském povrchu.

Řecko: antické chrámy a divadla

Ukrajina: pravoslavné kláštery

Rusko: Kreml a chrám Vasilie Blaženého s mnoha věžemi v Moskvě, železnice vedoucí z Evropy přes Ural a Sibiř až na konec Asie, nekonečné roviny, tajga porostlá lesy a na severu tundra se soby a kočovníky, Volgograd (kdysi Stalingrad), město, kde se odehrála jedna z nejdůležitějších bitev druhé světové války

Turecko (v Asii): chrám Hagia Sofia v Istanbulu, kdysi křesťanský, nyní má přistavené muslimské minarety. Istanbul - Cařihrad - byl kdysi hlavním městem Byzantské říše, v roce 1453 byl dobyt Turky. V době největší slávy Osmanské (Turecké) říše sahala její moc až na Slovensko a podnikali nájezdy i na Moravu.

Jeruzalém v Izraeli: posvátné místo křesťanů (chrám Božího hrobu), muslimů (Skalní mešita, odkud měl vstoupit na nebesa prorok Mohamed) a židů (těm zůstala jen Zeď nářků, zbytek jejich dávno zbořeného chrámu).

Mekka: posvátné místo muslimů k černému kameni, který kdysi spadl z nebe.

Ištařina brána: kdysi vstup do starověkého Babylónu, v němž se skutečně stavěly stupňovité věže - zikkuraty, dnes se jejich zbytky musí vykopávat zpod nánosů písku.

Kazachstán: málo obydlené oblasti byly využívány ke startu ruských vesmírných raket. Z kosmodromu Bajkonur vzlétl i Jurij Gagarin, první člověk, který vzlétl do vesmíru.

Indie: země kontrastů - paláce a další stavby neskutečně bohatých vládců, např. hrobka Tádž Mahál pro manželku vládce Šahdžahána, dnes Indie vypouští družice do vesmíru, na druhé straně jsou dodnes ve velkých městech obrovské čtvrti  lidí bez majetku.

Tunguzský kráter: památka na dopad obrovského meteoritu

Čína: v Zakázaném městě v Pekingu žili čínští císaři a kromě nich, jejich rodiny a sloužících se dovnitř dostal jen málokdo, v některých časech ake císař sám nesměl ani na krok opustit. K Číně samozřejmě patří i velká čínská zeď a medvídek panda.

Mount Everest: nejvyšší hora světa 8848 metrů vysoká, první lidé stanuli na vrcholu až v roce 1953.

Japonsko: v hlavním městě Tokiu žije 38 miliónů obyvatel, národní hora je Fudži a strom sakura s růžovými květy.

V Tichém oceánu je mnoho činných sopek.

Grónsko: ostrov, kterému se kdysi říkalo Zelená země, kdysi na něj dopluli Vikingové, usadili se tu a na rozsáhlých zelených loukách pásli ovce a krávy. Pak se ale změnilo podnebí. prudce se ochladilo a země zamrzla. Vikingové postupně vymřeli a ostrov pak osídlili Inuité (Eskymáci) s úplně jiným způsobem života.

Kanada: země pokrytá lesy a mnoha jezery, národní zvíře je bobr, ten z toho ale těžko mohl mít radost, neboť se lovil kvůli kožešině.

Do Kanady ještě před Kryštofem Kolumbem dopluli Vikingové a také zde si postavili osady. Zpočátku žili s místními indiány mírumilovně, při jedné návštěvě však jejich náčelníka zabila kráva, kterou chovali Vikingové, začaly boje a Vikingové museli zase odplout. Ameriku pak pro Evropany objevil znovu až Kryštof Kolumbus.

Aljaška: kdysi patřila Rusku, to ji v 19. století prodalo Spojeným státům, krátce nato se tam našlo velké množství zlata a začala doba zlatokopů a zlaté horečky.

Spojené státy americké: obrovská země, její symboly zná snad každý - Bílý dům (sídlo prezidenta), socha Svobody, která kdysi vítala přistěhovalce v New Yorku, Niagarské vodopády na hranici s Kanadou, Yellowstonský park s medvědem grizzly, dinosauři vykopávání ve vyschlých krajinách, stametrové sekvojové stromy, mrakodrapy. Je to ale i země, kterou sužují tornáda a narušení zemského povrchu sopečnou činností (zatím podzemní).

Ve Střední Americe byly kdysi říše Mayů a Aztéků. Zůstaly po nich chrámy připomínající pyramidy, ale mnohdy sloužily ke krvavým lidským obětem, neboť indiáni zde věřili, že Slunce potřebuje každý den lidskou krev, aby neztratilo sílu a nevyhaslo.

Evropané znají z Jižní Ameriky hlavně její zvířata - anakondu, piraně, kolibříky a pavouky z povodí Amazonky (v některých končinách se plaví žáci do školy na kánoji), v Patagonii na jihu žijí zase tučňáci a v pohoří And se chovají lamy.

Ale kdysi zde byla například říše inků s kamennými městy a vyspělou civilizací, bohužel na mapě zapomněli na Machu Picchu, které jediné zůstalo ukryto uprostřed vysokých hor a bylo znovu objeveno až ve 20. století bez obyvatel. Jinak se celé Jižní Ameriky postupně nadlouho zmocnili Španělé a Portugalci a španělsky a portugalsky se zde mluví dodnes.

Afrika - to jsou pouště, polopouště, travnaté savany i tropické pralesy s typickými zvířaty.

Jen málokterá oblast Afriky má vhodné podmínky k životu v moderní době, navíc se téměř celé Afriky kdysi zmocnili kolonizátoři z Evropy a přerušili vývoj domorodých států. I když se africké státy již evropské nadvlády v nepříliš dávné době zbavily, bude trvat asi ještě dlouhou dobu, než se jim snad podaří vyřešit řadu problémů.

V Austrálii má mnoho žáků výuku na dálku zcela běžně, neboť pokud nežijí ve velkých městech, tak by do nejbližší školy museli jezdit i sto kilometrů.

K Austrálii patří klokan, pštros emu, krokodýli, ďábel medvědovitý (jmenuje se tak podle děsivého křiku, který dovede vydávat), medvídek koala, a také medúza, která člověka během chvilky jedem usmrtí. Mile vypadá divoký pes dingo, ale museli kvůli němu postavit plot dlouhý 5000 km, aby nemohl napadat velká stáda ovcí.

Velká města jsou plná zajímavých moderních staveb, soch, parků i míst určených pro graffiti.

Austrálie se dnes snaží napravit soužití s potomky domorodců, kterým přistěhovalci z Evropy kdysi zemi zabrali. Proto jim vrátili i posvátné skály Uluru, kam už domorodci nechtějí pouštět turisty.

Nový Zéland je ostrovní stát, jehož přírodu znáte z filmů Hobit a Pán prstenů.

Na ostrovech v Tichém oceánu žije mnoho zvláštních národů.

V zamrzlé Antarktidě jsou zatím jen výzkumné stanice. A tučňáci, tuleni a rypouši sloní,

© 2020 JZ
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky